Stats

 results 1 - 1 of about 1 for Na Korsice kvůli požárům evakuovali 880 lidí včetně turistů, oheň stále není pod kontrolou. (0.126 seconds) 

Na Korsice kvůli požárům evakuovali 880 lidí včetně turistů, oheň stále není pod kontrolou

Pietracorbara (Francie) – Zhruba 880 lidí, zejména turistů, muselo být v noci na sobotu evakuováno na severu francouzského ostrova Korsika kvůli požárům, které zachvátily oblasti o rozloze asi dva tisíce hektarů. Informovala o tom agentura AFP. Žádné oběti na životech nejsou v této souvislosti hlášeny.

Kuriozní žháři: Francouz, který rád sledoval boj s ohněm, italský hasič, jenž si chtěl víc vydělat
číst článek

Hasiči zasahovali zejména v severním výběžku ostrova. Oheň se tam rozšířil ve čtvrtek a v pátek. Na pobřeží je situace stabilizovaná, dál ale hoří v okolí obce Sisco, která leží ve vnitrozemí. V boji proti živlu je tam nasazeno kolem 180 hasičů a tři protipožární letadla.

Požár v této oblasti sežehl porosty o rozloze kolem 1800 hektarů. Hasičům se podařilo zabránit v dalším šíření plamenů, úplně pod kontrolou je ale zatím nemají. Situace se zlepšila díky zmírnění větru, který basement předtím v nárazech dosahoval rychlosti až 120 kilometrů v hodině.

Na 882 lidí tak muselo být z této oblasti kvůli plamenům evakuováno. Úřady hlásí 202 evakuovaných v osadě Pietracorbara, 500 z nedalekého kempu A Casaiola, dále 180 turistů z kempu v obci Sisco a několik desítek turistů na populární stezce GR20, která ostrovem prochází ve směru od severu k jihu.

“(V pátek večer) jsme začali evakuovat všechny obyvatele kempu, aby se nenadýchali kouře,” řekla vedoucí kempu A Casaiola. “Trochu jsme měli strach. Nasedli jsme do auta a jeli spát do školy,” citovala AFP také šestatřicetiletou českou turistku Moniku. Podle šedesátiletého Bernarda Webera z Alsaska byl na oheň děsivý pohled, plameny byly podle něj všude kolem. “Ve výšce 1200 metrů nad mořem byl celý hřeben v plamenech,” uvedl Weber.

Ve vazbě v noci na sobotu skončil muž, který je podezřelý, že v blízkosti města Bastia, asi 15 kilometrů jižně od obce Sisco, založil pět požárů. Poslední požár strávil asi 200 hektarů v neobydlené oblasti na severozápadním pobřeží ostrova. Hasiči ho lokalizovali také během dnešního odpoledne.

Francouzské úřady veřejnost opakovaně varovaly před nebezpečím požárů na severu Korsiky a v departementu Var, který leží na pobřeží jihovýchodní Francie mezi městy Marseille a Nice.

Article source: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/na-korsice-kvuli-pozarum-evakuovali-880-lidi-vcetne-turistu/r~48445f907f8911e7a7fc0025900fea04/

Tags:


Leave a Comment