Stats

 results 1 - 1 of about 1 for Dva roky po pařížském masakru uniká "fantom z Hammu". Člověk, s nímž mluvili teroristé telefonicky. (1.376 seconds) 

Dva roky po pařížském masakru uniká "fantom z Hammu". Člověk, s nímž mluvili teroristé telefonicky

Berlín/Paříž – Dva roky po masakru v Paříži znají policisté síť útočníků, kteří zavraždili na několika místech francouzského hlavního města 130 lidí.   

Mír, láska a metal. Jsou to dva roky od útoků v Paříži, jeden z přeživších unikl dalšímu atentátu
číst článek

Většina z nich je mrtvá, zbytek mají v rukou.

Kromě jednoho. Policisté nejen nevědí, kde je, ale neznají ani jeho přesnou identitu.

Informaci, která se opírá o vyšetřování německého Federálního úřadu na ochranu ústavy (BfV), publikoval berlínský deník Die Welt.

Během zátahů na lidi, kteří pomáhali atentátníkům v Paříži, zatkli policisté několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku.

Mezi muži, kteří přišli ze Sýrie jako běženci, ale ve skutečnosti pomáhali či měli pomáhat s útokem, našla v mobilech policie volání na několik čísel v Německu.

Tajemná Kala Nithi 

Jedná se celkem o čtyři registrovaná čísla na vymyšlené jméno Kala Nithi. Tato osoba uvedla jako bydliště německé město Hamm v Severním Porýní-Vestfálsku.

Die Welt proto nazývá dotyčného “fantom z Hammu.”

Infografika
Grafika: Vrazi a jejich oběti. Kdo útočil v Paříži a komu vzal život

Rakouská policie v prosinci 2015 zatkla třicetiletého Alžířana a šestatřicetiletého Pákistánce v táboře v Salcburku. Měli falešné pasy. Přiznali, že v Sýrii prošli výcvikem Islámského státu a měli se zúčastnit teroristického útoku v Paříži.

Nestihli ale přijet včas, protože je několik dní zadržovaly řecké úřady, než je pustily dál na Balkán a do Rakouska.

Právě tito dva lidé – Alžířan a Pákistánec – byli v kontaktu s neznámou osobou v Německu. Mluvili s ní i někteří atentátníci, kteří v pátek 13. listopadu zaútočili v Paříži a zavraždili tam desítky lidí. 

Není ale jasné, zda “fantom z Hammu” operaci řídil, nebo koordinoval. Telefonáty s ním každopádně vedlo několik členů teroristické buňky Islámského státu od začátku listopadu 2015, tedy několik dní před útokem.

“Tento člověk nebyl identifikován. Není jasné, zda zůstal v Německu, nebo žije jinde,” napsal Die Welt.

Při atentátech na šesti místech Paříže zemřelo sedm sebevražedných teroristů. Osmý z nich  – Salah Abdeslam – z neznámých důvodů nezaútočil a uprchl.

Dopadli ho belgičtí policisté v bruselské čtvrti Molenbeek v březnu 2016. S vyšetřovateli ale odmítá komunikovat.

Za hlavní strůjce masakru je považován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. Francouzský protiteroristický oddíl ho zastřelil pět dní po útoku při razii v bytě na pařížském předměstí Saint Denis.
  

Article source: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/dva-roky-po-parizskemmasakru-unika-fantom-z-hammu-clovek-se/r~c4850d66c85911e79704ac1f6b220ee8/

Tags:


Leave a Comment